sobota, 19 lipca 2014

Koronki, koroneczki

Być może tego nie wiecie, ale istnieje mnóstwo rodzajów koronek, każdy rodzaj charakteryzuje się odmienną techniką wykonania, jedne wymagają wielkiej precyzji, inne są zupełnie proste... Oto mały przegląd ślicznych koronek: 

Frywolitki, lub inaczej koronki czółenkowe, wykonywanej są z cienkiej nici za pomocą specjalnych czółenek lub igły i szydełka. Są bardzo delikatne i trwałe. Jest to technika znana już w starożytności, niezwykle modna w XVII-XVII wieku w Europie na szlacheckich dworach. 
Frywolitkowy naszyjnik na New York Fashion Week

Koronki klockowe są wykonywane przy pomocy podłużnych szpulek, często drewnianych, zwanych klockami. Technika polega na przeplataniu w grupach po cztery wielu nici nawiniętych na klocki. Jest to ażurowa koronka, występuje w bardzo różnorodnych wzorach. Ta technika najprawdopodobniej pochodzi z Flandrii i powstała w XVI w. Istnieje wiele odmian tej techniki. 


http://www.hinydesign.com/tag

Koronka filetowa (niefortunna nazwa :) ) wykonana jest z tkanej siatki i wyszywana w konkretny wzór. Dawniej koronczarki używały narzędzi nazywanych  igliczką i kołeczkami. Pierwsze igliczki były wykonywane z ości ryb, skąd owa dziwna nazwa. 


Koronka brugijska jest tworzona za pomocą szpulek, które przykłada się plącząc je w odpowiedni sposób, jest więc podobna do koronki klockowej. Wykonane tą techniką koronki są cudownie filigranowe. Szydełkowe koronki brugijskie składają się z taśm, które tworzą piękne ozdoby. Te taśmy są łączone podczas szydełkowania poprzez łańcuszki tak, że wyglądają jak dokładna kopia klockowej koronki. 


http://www.fashionthroughtravel.com/2013/09/milan-fashion-week-ss-2014-alberta.html

Kornka irlandzka -w czasie Wielkiego Głodu Irlandii lub inaczej zwanego Głodem Ziemniaczanym, który miał miejsce od 1845 do 1849, jedna z Sióstr Urszulanek rozpoczęła naukę dziergania na szydełku miejscowych kobiet i dzieci. Przedmioty, które zostały stworzone przez miejscowych były następnie wysyłane i sprzedawane w Ameryce i Europie. Tak powstał styl szydełkowania teraz powszechnie znany jako koronki irlandzkie. Koronka irlandzka na początku charakteryzowała się tym, że motywy były przyszywane do siatek i tiuli. Dopiero z czasem zaczęto pojedyncze motywy łączyć w całość, bez potrzeby używania siatek. Jest to bardzo pracochłonny i efektowny rodzaj koronki. Kobiety tworzyły z niej m.in. czepce, kołnierze, rękawiczki, torebki a nawet suknie o charakterze wieczorowym i ślubnym.  (źródło: http://malopolankitworza.blogspot.com/2012/05/historia-szydekowania-cz-2-historia.html)


Po więcej rodzajów i historię koronki polecam zajrzeć na http://mala100gosia.blogspot.com/p/historia-szydekowania.html

Jak widzicie koronka to kawał wspaniałej historii mody i rękodzieła. Co jednak najważniejsze jest ciągle obecna w modzie - tej na wybiegach i na ulicach. Może być delikatna i romantyczna, a także nowoczesna i niebanalna. 

Chcesz zamówić kołnierzyk? Zadać pytanie? Zapraszamy! lans.koronka@gmail.com 
http://instagram.com/lans_koronka

11 komentarzy:

 1. bardzo lubię kornoki, mam dużo sukiennek z koronki w szafie. Koronka to ponad czasowa moda:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Koronka wyglada bardzo niewinnie i niezwykle dziewczeco :).

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. prawda, chociaż mają też inne odsłony :)

   Usuń
 3. Świetny i bardzo przydatny post :) Kocham koronkę <3

  OdpowiedzUsuń
 4. Koronki lubie ;)

  Pozdrawiam i zapraszam do siebie ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. uwielbiam koronkę :) świetne zdjecia! :)

  OdpowiedzUsuń